Чаената дама с циганско сърце:
Жена Музайка (Zhena Muzyka)
- Снимка: www.cottey.edu
От отчаянието:
Трябваше да го направя. Когато забременях със сина си, пишех книга за живота на баба ми, която беше циганка. (Всъщност книгата, която Жена е написала за циганските си предци е цели 750 страници!) Живеех беден, артистичен живот. Когато забременях със Сейдж, нямах здравна осигуровка…
Синът ми се роди със сериозно заболяване на бъбреците и претърпя операция едва на шест седмици, която отвори дупка в пикочния му мехур, докато не стана на четири. Трябваше да измисля нещо, така че той да бъде с мен, а в същото време и да изкарвам пари, за да живеем. Бях учила за чая и ароматерапията известно време просто като хоби, от любов към нещо, което ме правеше щастлива.
Към вдъхновението:
Търсех работа, която да ми позволява да водя Сейдж с мен и никой не искаше да ме наеме с малкото ми момче. Един ден се качих се в планината (Оджай, Калифорния) и си казах “Ще направя нещо, моля те покажи ми” и буквално имах видение какво мога да направя с чая и как мога да обединя жените.
Така през 2000 г., Жена взима 3 000 долара на заем от семейството си, слага количка за чай в антикварния магазин на една приятелка и стартира чаения си бизнес.
Първата година направихме 4000 долара (продажби), втората – 54 000 долара, третата – 250 000 долара, четвъртата – 670 000 долара, петата – 1,1 милиона.
Горда със своите цигански корени и най-вече в чест на баба си, която през Втората световна война тръгва от Украйна за Германия и накрая се установява в Америка, Жена кръщава своята марка Zhena’s Gypsy Tea.
Циганската баба на Музайка се е грижела за голяма градина.
Всичко, което имахме идваше от градината: храна, билки, цветя.
Прабаба й, чиста циганка, приготвяла сокове от черна боровинка, сладка и вина.
Така бях потопена в това още от малка”, казва Музайка. 20-годишна тя отива в Перу, където се учи за билките заедно с етноботаници.
Имах голяма страст към лечебните свойства на билките и подправките, цветята и чая и така реших, че някой ден те ще станат част от моя живот. Но това се случи малко по-бързо отколкото очаквах.
Fair Trade и хуманност
Жена Музайка се насочва към “справедливата търговия”, когато получава първия си сандък с чай. Отваряйки го нетърпеливо, тя съзира вътре огромното количество чай, толкова много, колкото до тогава не е била виждала; и се запитва “Кой го е набрал всичкия този чай?”. Тогава започва да разучава истинското значение на fair trade за работниците на полето. Понякога е въпрос на живот и смърт. Детската смъртност в полетата, където не се практикува “справедлива търговия” достига до 70%. В чаените градини на берачките са гарантирани здравни грижи, чиста вода, отпуска по майчинство, грижа и образование за децата. Така Жена решава, че това ще стане мисия и за нейната фирма и започва да плаща за Fair Trade Premium на чаени градини в Шри Ланка, Индия и Китай.
Като всяка една компания, ние сме калкулирали в разходите на нашите продукти и цената на Fair Trade Premium и останалите ни инициативи. Искаме да сме сигурни, че чаените работници получават необходимите грижи и наистина вярваме, че има магия в това. Визията ни е да премахнем бедността там, откъдето взимаме суровините си.
С растежа и развитието на компанията, Жена продължава своите социални програми. Тя дарява част от печалбата от някои чайове на благотворителната организация C.E.O. Women, която подпомага бедни емигранти и жени-бегълки да основат свой малък бизнес. Нейната компания помага също и други, различни каузи: борба против насилието над жени и деца, анти-спин компании, изследвани на бъбречните заболявания и др.
Билкотворчество
Само половин година след старта, Музайка разбира, че трябва да разшири хоризонта си и започва сама да прави комбинации от чай. Купува чайове от десет различни фирми, но вижда, че никой не предлага биологични чисти, fair trade или някакви “по-забавни” видове. Няма кой да предложи комбинация, която да е интересна и уникална; никой не слага в чая етерични масла, които дават медицински ползи. Уникалният й подход към смесването на билките, в съчетание с миналото и произхода й, я изтласкват напред към това, в което се превръща Gypsy Tea.
Разбрах, че ако навържа всичко това заедно, ще получа уникален бранд.
Започва да купува на едро чай от един вносител и да продава на ресторанти. Продава уникалните си смеси на главни готвачи, спа-центрове и да ги учи как да използват чая на листенца. Рови се в Yellow Pages и така се свързва с кафенета, които смята, че ще се по-отворени към чая на листенца. След това се прицелва към изисканите ресторанти и спа-центрове. А сега, за да развива бизнеса, тя се свързва с туристически курорти.
Изненадвах и звънях на всички. Оставях мостри и “лагерувах” по входовете. Винаги водех Сейдж със себе си.
Иновативност
Съвместно с главния си работник в сферата на иновациите, Музайка създава нови чаени категории като например тропическите чайове. Вместо още една “Английска закуска” или “Earl Grey”, тя сътворява Розов Чай за женското здраве. Той е смесица от замръзнали, изсушени боровинки и силен зелен чай, разработен специално за здравето на гърдите, сърцето и яйчниците.
След това идва биодинамичната линия, която изисква по-висока степен на сертификация за ограничен произход.
За да се развива, тя създава различни продуктови линии за различните видове магазини. По-малките магазинчета за натурални продукти не искат същите продукти като големите, хранителни магазини. Ето защо биодинамичната линия не се продава в масовите, а само в определен тип магазини.
Последното й предложение са коктейлните чайове без алкохол с вкус на пина колада, белини с малини и мохито с мента. Те са вкусни, здравословни и забавни, напомнят на авторката им за морската й почивка в Кабо, Мексико. Много хора не могат да си позволят такава почивка точно сега, но могат да си купят органичен чай за 6 долара, който да ги отведе мислено там.
Чаено преживяване за душата
За да създаде едно холистично, цялостно чаено преживяване, Музайка се насочва и към други стоки, на които човек се наслаждава докато релаксира на чаша чай – красиви компелкти за приготвяне на чай, сервизи за чай, свещи, кашмирени шалове и броеници. Тези стоки скоро ще се предлагат в сайта на фирмата.
Личен живот
- Снимка: www.cottey.edu
След няколко операции, вече 9-годишният син на Музайка – Сейдж вече е здрав, обича да играе футбол, видео-игри и да чете книги.
През 2006 г. тя се омъжва в чаените поля на Шри Ланка. Берачките на чай я обличат като индуска богиня и се радват да споделят нейното щастие. Тя им носи красивите кутии с чай, за да им покаже колко хубаво изглеждат техните продукти.
“Срещнах съпруга си докато сервирах чай на едно йога парти. Знаете ли как ме свали? Той каза: “Това твоя чай ли е? Ти си маркетингов гений!” И аз вече се бях влюбена.
По материали от:
http://www.womenentrepreneur.com/
http://www.ladieswholaunch.com/
Четохте ли:
ЖЕНИТЕ И БИЗНЕСА 1 – АЮРВЕДА КРАЛИЦАТА ШАХНАЗ ХЮСЕЙН ОТ ИНДИЯ
ЖЕНИТЕ И БИЗНЕСА 2 – ЦАРИЦАТА НА СЛАДКИТЕ МАЯ ДЖЕЙКЪБСОН
ЖЕНИТЕ И БИЗНЕСА 3 – ИНДИЙСКАТА РОЗА НА КАРТЪР БОЛИК
ЖЕНИТЕ И БИЗНЕСА 4 – THE BODY SHOP – РЕВОЛЮЦИЯ В КОЗМЕТИЧНАТА ИНДУСТРИЯ
ЖЕНИТЕ И БИЗНЕСА 5 – ОБЕЦИТЕ НА РОБЕРТА
4 БИЗНЕС НАЧИНАНИЯ БЕЗ ГОЛЕМИ ПЪРВОНАЧАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ
Страхотна статия!
Happypond, то просто поля душата ми с вдъхновение – ще се връщам към тази статия още много пъти. Поздрави!
Аугуста, наистина се радвам, че статията ти е въздействала така вдъхновяващо. В днешно време имаме нужда да четем подобни истории за успели хора, които са запазили човещината в себе си и да си вдъхваме кураж и вяра.
Ей, много обичам тази поредица от статии, а тази наистина ме грабна….от какво ли не правят чудеса някои хора, възхищавам им се!!
А как обичаме у дома чайове, дали из Европа ги има ?
Слънчице и усмивки ти желая, мило момиче !