Тази есен продуктите за коса в моята кошница се оказват доста разнообразни – както в ценовия си диапазон, така и в предназначението си. Като се започне от типично есенните терапии против косопад, през така нашумелите четки за лесно разресване, финиши и т.н. Някои от тях съм ползвала вече по-дълго – още от късното лято, други само съм пробвала веднъж-два пъти, а трети – чакат своя ред все още.
ПЪРВА ЧАСТ
- Phyto, Phytocyane – ампули против косопад
- Marrakesh – шампоан и балсам
- Dessata – четка за лесно разресване
- Tangle Teezer – четка за лесно разресване
ВТОРА ЧАСТ (СЛЕДВА)
- Avon, Beauty Balm – балсам за коса без отмиване
- Schwarzkopf, Gliss Kur, Split ends fluid – терапия против цъфнали краища на косата
- Schwarzkopf, Gliss Kur, Million gloss crystal oil – кристали за коса
И така, започвам с най-актуалния за сезона тип продукт за коса, а именно ампулите против косопад на Phyto.
Phyto, Phytocyane – лечебна грижа против косопад
Купих наскоро с ампулите Phytocyane за коса, склонна към изтъняване. В кутията са 12 броя (цена около 80 лв.) и в зависимост от нуждите, честота на приложение е различна. За интензивно третиране – по 1 ампула 3 пъти седмично върху чист и подсушен скалп с масажиращи движения в продължение на един месец (без изплакване). За поддържаща грижа – 1 ампула седмично в продължение на 2 месеца.
До момента съм използвала 4 ампули по първата схема. За резултат, разбира се, е твърде рано да се говори, но употребата им е лесна и удобна. Нямат миризма, което лично аз предпочитам, не омазняват и не утежняват по никакъв начин косата и скалпа.
Съдържанието им цитирам директно от сайта на Phyto:
Синергична комбинация от сяра-съдържащи аминокиселини, гинко-билоба и екстракт от калина, които стимулират кератиновия синтез. Гроздовите процианиди защитават космената луковица от действието на свободните радикали. Благодарение на съдържанието на витамин В и копринени протеини PHYTOCYANE възстановява плътността и блясъка на косата, без да я утежнява или омазнява. Тирозин дериватът, който е прекурсор на меланина, отлага появата на бели коси.
Обещават ефикасност против косопад 85%. Лично аз подхождам винаги скептично към подобни проценти, особено при препоръка за ползване само 1 месец. Смятам, че за да бъдат резултатни, терапиите против косопад трябва да бъдат комплексни и се нуждаят от поне 3-4 месеца продължителност. Ще видим.
Marrakesh, Dreamsicle (мандарина и слива) – шампоан и балсам с конопено и арганово масло
Освен че името и дизайнът на опаковките им “звучат” екзотично, съставките като арганово масло и конопено масло, също не са съвсем тривиални, макар че в последните години аргановото масло стана доста популярно в продуктите за коса.
В случая обаче ме спечели и факта, че шампоанът е безсулфатен. И не само безсулфатен, ами и и БЕЗ парабени, петролни деривати, изкуствени оцветители, изсушаващи алкохоли и пропилен гликол. Същото се отнася и за балсама, и за всички останали продукти на марката.
Размерът на опаковките е повече от доволен – 355 мл. продукт, което от една страна е добре и изгодно, на за пътувания определено са доста тежки и обемни.
Ароматът на серията е приятен, но честно казано се бях се настроила да ми допадне повече, но по вкус и по цвят… Но неприятното е, че почти всеки път кихам (за щастие само 1-2 пъти), когато нанасям шампоана – явно има някакъв алерген в съдържанието. Иначе, шампоанът е мек, прави типично по-малко пяна като за безсулфатен такъв и може да бъде използван ежедневно. В комбинация с балсама оставят косата мека и лека. Аз може би сбърках като предпочетох балсама, защото макар и косата ми да е фина, тя е боядисана и съответно изтощена, и вероятно маската от серията би ми се отразила по-добре. Като цяло съм доволна от серията, защото има добро съдържание, дава добри резултати и всъщност е доста изгодна за количеството продукт в опаковка – шампоан – 24 лв, балсам – 25 лв.
Продължавам с две еднотипни четки за коса, които обещават лесно разресване и които доста нашумяха в последната година.
Принципно винаги ползвам дървена четка за коса, защото избягам пластмасовите, но Dessata поръчах за дъщеря ми, а Tangle Teezer получих като подарък от Avon.
Dessata, четка за лесно разресване
Всъщност това е първата “нормална”, т.е. за възрастни четка за коса, с която успявам да разреша дългата коса на дъщеря ми. До преди това се мъчех с една бебешка четка с естествен косъм, защото с всички останали четки и гребени много я скубех.
Нейната коса освен че е дълга, се заплита много бързо и положението става понякога безнадеждно, така че няма четка на света, която да се справи сама. Не че Dessata решава проблема със скубането 100 %, но все пак разресването е доста по-лесно, особено ако се комбинира с някакво масло или друг финиш.
Tangle Teezer
Доколкото схващам от беглата информация, която ми попада, Tangle Teezer е “оригиналната” четка, при която за пръв път е използван дизайна с гъстите тънки бодлички с различна височина, които да улеснят разресването на косата.
В самите бодлички, усещане при разресването и резултат, не намирам никаква разлика с Dessata, а предполагам и с другите четки, ползващи този дизайн.
Просто точно този модел Tangle Teezer ми е по-удобен за хващане от Dessata, защото е по-тесничък (хммм, ергономичен), а и като цяло по-малък, съответно – по-практичен за носене в дамска чанта. Освен това, има една идея повече детайл в декоративния му дизайн, което прави впечатление. Цената на четката, доколкото се информирах от сайта им, е 35 лв. – с десет лева повече от Dessata. Въпрос на лично предпочитание и бюджет.
Следва ВТОРА ЧАСТ (доста по-кратичка 🙂
One thought on “Грижа за здрава коса тази есен – I”