Лятото наближава и планираните и непланираните морски почивки са само на дни разстояние. Преди месец и малко постнах в Instagram няколко снимки от разходката ни с ветроходна яхта около Кавала. Безспорно те се харесаха на много от вас, а други споделиха, че никога не са се качвали на лодка/яхта и че ги е страх.
Ето защо днес споделям някои полезни съвети, които ще изгонят опасенията ви и ще превърнат плаването с лодка из морската шир в незабравимо преживяване.
Прогонете страха
Основните страхове на хората, свързани с плаването на ветроходна или моторна лодка са да два:
1. Да не се удавят
Какво можете да направите за първото? Най-добре е да можете да плувате, но ако не умеете, това не бива да е пречка, за да се качите на борда. Просто не се разделяйте със спасителната жилетка и мислете позитивно. В крайна сметка, няма да плавате в открито море, а в близост до брега. Обикновено яхтите/лодките са екипирани със спасителни жилетки за възрастни, но ако сте деца, се подгответе предварително. Ние открихме в Decathlon.
2. Да не получат морска болест
Аз съм от щастливците, които никога не са страдали от морска болест, но си представям колко може да бъде неприятно. Преживявала съм симптомите на кинетоза при пътуване с кола по планински завои. Бях забила нос в едно списание и още преди да пристигнем, започнах да се чувствам отвратително – главоболие, виене на свят, подвигане и така почти цял ден.
Морската болест е проявата на същите тези симптоми, но при плаване. Има хора, които никога не изпитват подобни неразположения, но ако не сте от тях, не се притеснявайте. Съществуват предостатъчно медикаменти, които се приемат в деня преди пътуването или няколко часа преди тръгване.
Ако никога не сте се качвали на лодка и не сте наясно, дали сте от щастливците, по-добре се тествайте без медикаменти. В противен случай, никога няма да узнаете, дали ви понася плаването и ще се тъпчете излишно с препарати.
Другият ми съвет е да не разчитате на хомеопатията, защото тя по принцип е измама и не работи.
Облечете се подходящо
По-добре навлечени, отколкото недооблечени
Винаги помнете, че времето в морето е различно от времето на сушата. Освен това, на лодката може да бъде доста променливо. Както ви напича жарко слънце, може рязко да се промени – да задуха и да завали.
Затова обличането на слоеве важи с пълна сила. И е по-добре да имате няколко излишни ката дрехи, които да съблечете и облечете в зависимост от времето, отколкото да измръзнете от студ. Със сигурност си вземете ветровка/яке за плаване, блуза/риза с дълъг ръкав и някоя резервна тениска – не се знае как ще се справите с морската болест и дали няма да имате нужда от преобличане. Ако лятото е в разгара си и смятате да се печете на палубата, бански естествено.
Силно препоръчвам ленена риза/блуза с дълъг ръкав или кафтан/туника от лека материя пак с дълъг ръкав. Хем ще ви пази от слънцето, хем и от вятъра, а пък ако захлади няма да ви е толкова студено, колкото ако сте просто с тениска.
Обувките
Меки, кожени обувки за лодка тип мокасини са класика. Те предпазват пръстите, имат гъвкави подметки, които улесняват движенията, събуват се и се обуват лесно. А на лодката често се налага да се събувате боси, затова това е важно. В никакъв случай не слагайте обувки с черни подметки, защото могат да оставят следи по палубата, както и такива с грапави подметки – могат да оставят драскотини. Естествено – токчета, платформи и подобни моди, не са никак за препоръчване. Макар че хора всякакви – виждала съм рускиня с 10-сантиметрови токчета в планината.
Цветовете
Кой не иска моряшко райе в синьо и бяло на борда? Или бял панталон и бяла риза на фона на лазурната синева. Просто имайте предвид, че там, където сядате, другите могат да стъпват, и вероятно белият ви панталон няма да изглежда особено чист в края на деня.
Не слънчасвайте
В морето, където сте пряко изложени на слънчевите лъчи, а те на всичкото отгоре се отразяват многократно от водата, е наистина важно да сте добре защитени от тях.
Слънцезащитна козметика с висок фактор
Бих препоръчала да изберете водоустойчиви слънцезащитни продукти за лице и тяло минимум с SPF 30, а ако имате с 50 ще е още по-добре. Не забравяйте, че за цял ден на лодката трябва да ги подновите минимум още веднъж, за да има смисъл от тях. И не пестете количеството. Кремовете против слънце работят само ако са нанесени на достатъчно дебел слой. В противен случай, не правите нищо, освен да хабите продукта.
Вижте също: Летен козметичен арсенал и Любимата ми слънцезащитна козметика това лято.
А в следващия пост очаквайте ревю на Photoderm Nude Touch на Bioderma.
Шапки
Докато плавате ще се наложи да изоставите малко модата и въздишките по онези кадри с романтично замечтани девойки в сламени шапки с широки периферии. Е, освен ако не си сложите шапката само за снимката или не сте се закотвили някъде за почивка.
На ветроходните яхти, а и на моторните лодки духа доста. Затова не рисуквайте да подарите на морето романтичната си капела, а си вземете платнена шапка с козирка и връзки, която да не излети през борда. Другия вариант е класическата бейзболна шапка с козирка, която застава плътно на главата.
Очила
Очилата, които ще вземете на борда, трябва да ви пасват добре, т.е. да не са ви широки, защото могат да паднат докато се навеждате и движите из яхтата и да се счупят. Затова бих ви препоръчала и да си оставите най-“мадамските” модели вкъщи и да си сложите нещо по-спортно.
От голяма важност е високата защита от ултравиолетовите лъчи, например стъкла с UV300 биха били добре.
И още една хитрина от мен – ако имате очила с поляризация, ще е супер, защото цветовете на морския пейзаж, които виждате през тях, ще са wow!
Гладна мечка…
Знаете втората част на поговорката. Качете се закусили на яхтата и се уверете, че сте взели достатъчно вода, напитки и неща за хапване. Особено важи, ако ще сте цял ден в морето. Сандвичи и/или продукти за сандивчи, бисквити, кексчета, сладки барове, плодове и т.н.
Дори и да не пиете газирани напитки, като мен, е добра идея да вземете няколко кенчета с лимонада или цитронада. Казват, че киселото и газираното действа добре против морска болест.
Отпуснете се
Повечето от горните препоръки важат за малко по-големите лодки. Ако наемате малка моторна лодка, “режимът” е доста по-лек, защото:
- Не се изисква капитанско право. Може да я управлява всеки, който има шофьорска книжка;
- Най-често хората ги наемат за няколко часа, а не за цял ден;
- Оборудвани са със спасителни жилетки и за деца и за възрастни;
- Периметърът им на обикаляне е доста ограничен и няма шанс да навлезете много навътре, тъй като бреговата охрана ще ви даде знак да се прибирате към брега;
- Водите, в които плават, са около брега, където почти няма вълни, т.е. рискът от морска болест е малък;
- Около вас със сигурност ще има множество други подобни лодки, така че каквото и да се случи, ще има някой, който да сигнализира или да ви помогне;
- Всички тези лодки имат сенници, които не пречат лодката да бъде управлявана, т.е. има къде да се скриете от жаркото слънце;
- Тези лодки обикновено се наемат в пика на лятото, когато едва ли ще ви потрябват няколко слоя дрехи за разходка около брега.
И последно, но най-важно – изберете внимателно вашия капитан и му се доверете.
Желая ви попътен вятър и щастливо лято!
One thought on “На лодка за пръв път – съвети за начинаещи”